sejm RP
Piotr Polak Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Poseł na Sejm RP
Piotr Polak
Piotr Polak
Piotr Polak
Piotr Polak
Piotr Polak
Piotr Polak
Piotr Polak

Czas na konkurs w Łowiczu

     Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Władysława Grabskiego w Łowiczu napisali test o Żołnierzach Wyklętych w środę, 14 grudnia 2016 roku.

     Licealiści z łowickich liceów z testem o Niezłomnych zmierzyli się w listopadzie, teraz przyszedł czas na brać uczniowską z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, która przystąpiła do konkursu. Uczestnicy konkursu muszą wykazać się wszechstronną wiedzą dotyczącą losów Wyklętych bohaterów. Pytania dotyczą nie tylko postaci Żołnierzy, ich dzieciństwa, losów podczas okupacji hitlerowskiej, działań antykomunistycznych, ale także momentu śmierci. Mimo tych trudnych zagadnień udało się wyłonić zwycięzców:

I miejsce – Paweł Dylik

II miejsce – Kacper Muras

III miejsce – Cezary Czarnecki

 

     Gratulacje dla laureatów. Będziemy mieli okazję spotkać się powtórnie na kolejnym etapie konkursu, który odbędzie się po feriach zimowych. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za udział w naszym projekcie, za czas poświęcony na samodzielnie wyszukiwanie informacji o losach Wyklętych. Mam nadzieję, że Wasza przygoda z tą tematyką się nie kończy i że pamięć o tych bohaterach przez lata zapomnianych na długo pozostanie w Waszych sercach.

Oto przykład kolejnego pytania dotyczącego dziejów żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

 

    Jakie były okoliczności śmierci Henryka Flamego?

a)      Dokonano skrytobójczego zamachu 1 grudnia 1947 roku w Zabrzegu pod Czechowicami; zamachowcem Flamego był miejscowy policjant Rudolf Dadak,

b)      Został aresztowany i poddany okrutnemu śledztwu, zasądzony wyrok wykonano w Krakowie, 4 października 1950 roku,

c)      Przy próbie przedostania się Henryka Flamego i jego przyjaciela do Czechosłowacji, oboje natknęli się na czechosłowacką bezpiekę i zginęli w wyniku strzelaniny,

d)     Flame ukrywał się w Majdanie Kozic Górnych i tam, dzięki donosowi jego współtowarzysza zorganizowano obławę, w wyniku której esbeckie kule dosięgły Henryka Flamego.

 

    Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia konkursu w łowickiej szkole, a w szczególności społeczności uczniowskiej biorącej czynny udział w tym przedsięwzięciu. Dziękuję, że Pani Dyrektor Ewa Bury przyjęła nasze zaproszenie i zgodziła się zorganizować konkurs w szkole, nad którą sprawuje pieczę, a Pani Lena Otczyk-Kosmalska pomogła swym podopiecznym w opanowaniu potrzebnej do konkursu wiedzy. Dziękuję Pani Dorocie Więckowskiej i Pani Ewelinie Niciak za czuwanie nad prawidłowym przebiegiem konkursu.

Piotr Polak

Poseł na Sejm RP

 

 
 
 
 
 
 
Created by plewandowski.pl
x
» Dziękuję Państwu za poparcie w wyborach do Sejmu RP>> » 23 października 2019 r. uzyskałem 34 056 głosów >> » Zapraszam wszystkich do współpracy>>